logo flexal machinery automatyzacja paletyzaotry robotyzacja suszarki mlyny przemyslowe do recyklingu tworzyw sztucznych podajniki granulatu

Urządzenia i rozwiązania dla sektora farmacji

maszyny do przemyslu farmaceutycznego flexal hot melt extrusion

Maszyny, urządzenia i rozwiązania do produkcji wyrobów z sektora farmacji, które znajdują się w naszej ofercie można podzielić na dwie główne kategorie:

1. Wytłaczarki służące do produkcji leków metodą ekstruzji na gorąco (hot-melt extrusion, HME),
2. Mieszalniki i homogenizatory.

Urządzenia i rozwiązania dla farmacji w zakresie produkcji leków metodą HME

Urządzenia i rozwiązania dla farmacji wykorzystujące technologię wytłaczania na gorąco (hot-melt extrusion) to nie jest nowa dziedzina. Mieszanie składników przy wykorzystaniu wytłaczarek ze ślimakami obracającymi się współbieżnie jest od dziesięcioleci wykorzystywane w przemyśle tworzyw sztucznych. Ten sam system wytłaczania na gorąco został zaimplementowany do produkcji leków i sprawdza się bardzo dobrze w określonych aplikacjach. HME polega na osadzaniu substancji czynnej w odpowiednio dobranym, polimerowym nośniku. W trakcie procesu, mieszanie składników odbywa się w wysokiej temperaturze, przy wysokim ciśnieniu i dużych siłach ścinających.

wytlaczanie lekow na goraco hot melt extrusion flexal

Obracające się ślimaki, oprócz mieszania substancji, zapewniają odpowiedni czas ogrzewania w poszczególnych strefach układu uplastyczniającego. W każdej strefie można zastosować oddzielny profil temperatury, aby spełnić wymagania co do uplastycznienia nośnika polimerowego oraz rozprowadzenia substancji czynnej. Podczas mieszania gazy są usuwane ze stopionej masy aby zapewnić jednolitą strukturę produktu, który wydobywa się z dyszy wytłaczarki na końcowym etapie. W takich warunkach powstaje mieszanina o bardzo dobrej homogenizacji, tworząca po wychłodzeniu stałą postać. Zaletą tej technologii jest także to, że dzięki odpowiedniemu doborowi nośnika, można uzyskać np. przedłużone uwalnianie substancji czynnej przy wysoce bio-dostępnej kompozycji.
Wytłaczarki dwuślimakowe charakteryzują się zazwyczaj segmentową budową ślimaków, które można konfigurować w zakresie zdolności mieszania, ugniatania i transportu podczas procesu - zależnie od wymagań aplikacji.
Dzięki precyzyjnym, wielo-komponentowym dozownikom, montowanym w strefie zasypu, można uzyskać produkt farmaceutyczny składający się z kilku składników. Dodatki w postaci płynnej lub gazowej można natomiast wprowadzać bezpośrednio do stopionego materiału, poprzez boczne urządzenia zasilające. Elastyczność systemu jest bardzo duża, a konfigurację dobieramy specjalnie do wymagań klienta.

Mieszalnik dla przemyslu farmaceutycznego spozywczego kosmetycznego

Mieszalniki i homogenizatory dla przemysłu farmaceutycznego

W zakresie urządzeń i rozwiązań dla przemysłu farmaceutycznego w ofercie mamy również różnego rodzaju mieszalniki i homogenizatory wykonane ze stali kwasoodpornej.
Mieszalniki przemysłowe dla farmacji to urządzenia służące do wyrównywania użytych surowców pod względem gęstości, stężeń i innych właściwości fizykochemicznych. Przy wykorzystaniu ruchomego mieszadła, mieszanka składającą się różnych składników - ujednolica się. Oprócz podstawowej funkcji miksującej, mieszalnik może również przyspieszać wymianę cieplną oraz zachodzące reakcje chemiczne. Dostarczane przez nas rozwiązania znajdują zastosowanie przy surowcach w postaci proszków, substancji półpłynnych czy granulatów, a odpowiednią konstrukcję mieszadeł dobieramy w zależności od rodzaju aplikacji. Najczęściej stosowanymi rodzajami mieszadeł są: łopatkowe, turbinowe, śmigłowe, kotwicowe czy ramowe. Innymi elementami, które elastycznie dobieramy dla potrzeb klienta są np: izolacja termiczna, płaszcze grzewcze lub chłodzące czy też aparatura kontrolno-pomiarowa. Bardzo ważne jest zaprojektowanie mieszalnika w taki sposób, aby nie posiadał tzw "martwych stref" oraz aby możliwe było stosunkowo proste umycie urządzenia.
Specjalnym rodzajem mieszalnika jest homogenizator, który dedykowany jest do pracy w atmosferze próżni lub wysokiego ciśnienia. Urządzenia te stosuje się zwykle do produkcji kremów, żeli, maści, itp.

Dostarczane przez nas rozwiązania spełniają niezbędne normy i dyrektywy (2014/68/UE, 2006/42/WE, 2014/34/UE).

Zapraszamy do kontaktu!

Nasi przedstawiciele techniczno-handlowi pomogą dobrać urządzenie i rozwiązanie skrojone dla Twoich potrzeb.

Nasi sprzedawcy profesjonalnie doradza Ci w dobrze rozwiazania przemyslowego, dlatego nie wahaj sie i zadzwon.